Unless you put the entire onion, tomato and head of lettuce on your burger, those ingredients will actually last you over 5-6 burgers; so while they may all add up to around $10-15, you're getting about five good burgers out of it. The biggest expense will be burger meat. You can also cut out the extra ingredients to save money. That's also not generic beef, so of course it will be more expensive.
I would say, on average, I pay about $5-7 dollars on each individual meal I make; it's just a mixture of a chicken breast (or a thigh if I want to go REALLY cheap), half an onion (bough in bulk in the big bags,) a clove of garlic, half a can of diced tomatoes, one beer and a few spices (varies depending on the meal, but the cheapest is the Italian, because the herbs are optional and are added in very small amounts.) It takes a while to make, but it tastes great and is very healthy. Plus it's really easy to cook, so I can drink three or four beers while I'm waiting for it to finish. Now, if you compare that to four double cheeseburgers from McDonald's, yeah, it's more expensive, but taken on its own seven dollars a night maximum for a full dinner is a pretty damn good deal.
Bookmarks