How much do you spend a week on food for yourself (or family if you have any)?
I'm about to move out and rent so I want to cut my budget a bit. If I wasn't going to the gym it woud be dead easy to live off £15-20 a week.
But because of the gym, at the bare minimum I will be looking at around £30 to feed myself, nearly a tenner of that being milk.
I will have to cut all the chicken since it costs £2.50 for one meals worth, which is crazy. Instead I can buy 16-pack sausages which cost £1.80 and with 4 sausages a meal will do 4 meals.
My planned daily intake will be:
Breakfast - bown of bran cereal, banana
Lunch - 4 sausages in 2 bits of wholemeal bread, banana
Snack - apple
Dinner - 4 sausages in 2 bits of wholemeal bread, apple
Drinks - 2 litres of milk spread throughout the day
I worked out that is around 3,200 calories a day. And I will maybe need a cheap protein supplement to make up for no longer having the chicken.
Any tips for cutting costs?
And for the gym crew, is this plan OK?
Bookmarks