Since I've recently had to move to more expensive accomodation and thus had to tighten my spending, I've actually started eating much more healthily. My main criteria for what I buy now is $/kg and my the best way to get that was, to my suprise by buying fresh fruit and veggies. On a $/kg basis fast food just can't compete. Things like chips and biscuits start at about $10+/kg, decent meat also usually starts at about $10+/kg. Compare that to food like carrots, onions, oranges, apples which are all about $2 or $3/kg. The only thing cheaper is pasta at $1/kg or bulk buying potatoes at about $0.60/kg.
Buying ONE meal from McDonalds (which leaves you hungry again in about half an hour) will cost me about $7 or so which could easily feed me for a day or two if I eat fresh veggies and pasta.
Bookmarks